"Rakkaus - evoluution suurin kemia yhdistämään"

Anonyymi-ap

PROLOGI -- Evoluutio loi yli miljardi vuotta sitten lisääntymisen, siis jatkumon, jossa itse 'evoluutio säilyy hengissä'. Se olisi sitä suurinta itsekkyyttä mitä voimme kuunaan kokea ja ajatella. Näinkö?

Ei, sillä evoluutio näki hetkellisyyden, mitä esimerkiksi ihminen kokee keskimäärin 50-85 vuoden keskimääräisen viipymän osalta Maan pinnalla toteuttaen tavalla tai toisella tuota evoluution antamaa mahdollisuutta kokea rakkauden kautta lisääntyminen.


--
Hetkittäistäkin Elämää suurempia asioita - Suuri Rakkaus -

YLE: "Mistä löytyy todellinen rakkaus ja miten sitä ylläpidetään? 100-vuotiailla on elämän mittaisia rakkaustarinoita, viisautta parisuhteisiin ja vinkkejä liekin ylläpitoon. .. "
Katso! ~ https://areena.yle.fi/1-50996116 -

--
YLE yllätti erinomaisin haastatteluin ihmisten osalta, joilla oli ja on paljon kokemusta, tietoa kuin tunnetta siitä suuresta asiasta, joita kaikki, lopulta aivan kaikki kaipaavat, koettavat löytää, löytävätkin - kyse on Suuresta Rakkaudesta, jonka tavoitteena tuo alussaan oleva lisääntyminen, joka ylläpitää itse evoluutiota "kuolemattomana", kunnes sekin yksittäisenä maailmallisosasena haihtuu avaruuden tuuliin - Aurinkomme räjähtäessä ja höyrystäen viimeisetkin Elämän väreet Palloltamme.

Siltikin Evoluutio jatkaa, sillä sen vaikute alkoi heti käsittämättömästä hetkestä juuri Alkuräjähdyksen jälkeen, kun "olematon löysi mitättömän" - oli kyse vetovoimallisesta synnystä kun "pieni hiukkanen löysi jonkin meille tuntemattoman syyn vuoksi toisen hiukkasen"

--
Rakkaus on vetovoimaa,

.. evoluution meille ihmisille luomaa aivo-synaptiikan kemiallisuutta, jossa kohtaavat miellyttävyysvirtaukset, yhteenkuuluvuus - lopulta intohimo ja jopa kiima, jonka päätepisteenä on kahden yhdentyminen Uudeksi Elämäksi. Näin tuo evoluution kokema välttämättömyys jatkaa hetkellisyyttä, missä jokainen sukupolvi on jatkumon osa, muodostaen aikajanan, joka jatkuu jatkumistaan -
.. aina tuolta alun haman hämäryyksistä alkaen -

- muuttumattomana elolliskäskynä jatkaa Elämää, jotta evoluutio saa säätää - tässäkin meille tuntemattomalla tavalla - Elämän monimuotoisuutta, lajikirjoa, moniarvoisuutta ja reviirien mahdollistamaa sopusointua - hyväksyen kuitenkin vastakkain asettumisen torjumaan biologisen lahoamisen degeneraatio-ilmentymiä.

Evoluutio haluaa bioekologisen lajikirjon sopeutuvan, kilpailevan sallitusti kuin nähdä tarvittaessa inhimillisyys, mikä sekään ei ole harvinaista tuolla "muussa eliökunnassa" - tosin ihminen on omalla itsekkyydellään luonut tälle päivälle väkivaltakoneiston vailla vertaa ..

- elämme raskaassa elintapojen, kulttuurien kuin perittyjen historiaolemuksien vastakkainasettelussa, joissa tuo Suuri Rakkaus on moniarvoisuudesta ovat unohtumassa.

Olemme sokeutumassa, silti kuitenkin kaipaamassa jotain alun välttämättömyyttä, mistä kumpuaa hyvä mieli, yhteenkuuluvuus kuin oppi nähdä erilaisuus hyveenä, mikä rikastuttaa koko ihmiskunnan keskinäisyyttä pitäen genetiikan vahvana ja elin- kuin lisääntymiskelpoisena.

Rakkaus, jota ei osata tunnustaa!

Suuri joukko ihmisiä ajattelee toisin kuin toimii. Olemme julkitulojen (=esiintymisemme) vankeja, emme uskalla, tohdi kuin irtautua näyttö- ja vertailutahtojen mahtipontisuuksista - emme aina näe ja koe "toisen odottamista", vaan törmäämme oman mielikuvakuoppamme reunoihin yrittäessämme kiivetä ulos valoon ja hyväksyttävyyteen, jotka kuitenkin saattavat olla käsiemme ulottuvilla!

.. haluamme näyttää ja olla jotenkin suurempia kuin lopulta olemmekaan sen Todellisuuden edessä, kun se lähtisi ravistelemaan meitä kohden herkkyyttä havaita toinen ihmisenä, saada Rakkautta, tuottaa yhteenkuuluvuutta kuin myös lisääntymistä.

Lisääntyminen on Rakkauden lopullinen hedelmä, johon tosin sisältyy evoluution antama käsky huolehtimisesta, kasvatuksesta kuin yhteenkuuluvuudesta;

tässäkin kokea pyyteetöntä Rakkautta omia kohtaan ..

- pyyteettömyys, mitä se on -jätetään kunkin kohdalle mietittäväksi!
.. perhettä, lapsiaan kohtaan, jotka ovat aina kahden perustama ilmentymä, kohtaaminen ja toivottavasti sellaisen yhteisen hyvän olon tulosta, jossa otetaan tuo evoluution antama velvollisuus kasvattaa vastaan - vastuullisesti, jotta Elämän jatkuu ja evoluutio säilyy "kuolemattomana".

YLE esitti mahtavan haastatteludokumentin,

.. jossa 100- tai lähes 100 vuotiaat kertoivat omia kokemuksia pitkästä Elostaan, jossa kohtasivat tuo Suuri Rakkaus, kukin kertoen niistä omalla yksilöllisellä tavallaan, joissa kuitenkin kohtasivat luottamus, rehtiys ja suoruus olla mukana seikkailussa, josta syntyy Elämälle jatkoa.

Huomioon ottaminen on se osa Rakkautta,

.. jolla tunnustetaan toisen olemassaolo vierellä tasa-arvoisena ja yhtäläisenä osana olla mukana yhteenkuuluvuudessa, josta syntyy - ei aina lapsia, mutta tunnetta olla yhteisellä tiellä kohden turvallista huomista.

13

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hienoin rakkaus näkee tarkasti myös kumppanin epäkohdat
      ~ https://www.hs.fi/elama/art-2000006349901.html -


      Rakkaus on kemiaa -sanotaan

      Aivot saavat mielihyvä-ärsykkeitä erilaisista sensoreista. Koemme vetoa toiseen sukupuoleen, jonka perustavoite on aikaansaada lisääntymistä - näin evoluutio halusi tämän kemian toimivan.

      Evoluutiolle on tärkeää geeniperimän siirtyminen polvesta toiseen. Tuo siirtyminen luo evoluutiolle "töitä" - siis sopeuman järjestelyä, sen oman toiminnallisen kellotaajuuden ohjastamana.

      Sopeuma korostuu erityisesti rakkauden tunteessa - kumpikin ojentuu toistaan kohden - hyväksyen erilaisuudet, jotka sitten myöhemmin ovat riitojen siemeniä? Rakkaus tasoittaa tietä yhteisen hedelmän aikaansaamiseksi.

      Rakkaus on hyve, onnellistaja - hyväolon lähde sekä yrittämisen ja toivon alku. Rakkaus on myös kypsyyttä kokea mielihyvää vaikka lisääntyminen on jo takana. Rakkaus luo turvaa - ei jätä yksin ja tuottaa läsnäoloa tarpeelliseksi tuntemuksen siivittämänä.

      Rakkaus haalistuu, ja siksi sanotaan, ettei se suurin rakkaus koskaan voinut toteutua; ei ollut uskallusta altistaa kaunista tunnetta arkielämän pyörteisiin, jossa olisivat nuo ihmisten väliset erilaisuudet korostuneet tuhon siemeniksi. Rakkaus on myös kuuleman mukaan ikuista - tai ainakin siltä tuntuu - alussaan, jolloin ollaan aivokemioiden juovukkeessa.

      Evoluutio loi rakkauden, jotta sen muuttuessa yhteenkuuluvuudeksi, se loisi myös edellytykset yhteisen hedelmän kasvatukseen, jotta uusi polvi olisi jälleen valmis rakkauteen ja lisääntymiseen.

      Näin jatkuvuudellaan evoluutio takaa oman "kuolemattomuutensa" - ikäkaudesta toiseen - kuten onkin tapahtunut jo lähes miljardin vuoden verran ... Kaikkihan alkoivat siitä alusta, jota emme tarkasti tiedä. Vain sen, että vetovoimaa se on vaatinut - monellakin tapaa!

      Rakkaus on vastustamaton vetovoima. Emme tarkoin tiedä mikä luo tuon juovuttavan tunteen, joka laittaa tekemään yllättäviäkin tekoja. Rakkaus on niin hieno nektari, että sen soisi säveltyvän jokaiselle, edes kerran, jotta voisi tuntea sitten viimeisellä portilla, ettei elämä mennyt hukkaan.

    • Anonyymi

      Elämän syvimpiä totuuksia itse Elossa!

    • Anonyymi

      Ei omien geenien hoiva ole pyyteetöntä. Siitä saa useimmat jopa palkkion aivokemiallisesti sen lisäksi että varmistetaan omien geenien jatkuvuus. Vanhemmuus on monille jopa patologista suomentaen järjen ja objektiivisen arvostelukyvyn.

      • Anonyymi

        Juuri näin!


    • Anonyymi

      Suurin osa lisääntyy tällä hetkellä ilman rakkautta. Ja syvää, aitoa rakkautta voi olla ilman lisääntymistarkoitustakin.

      • Anonyymi

        Evoluution ainoa tehtävä on varmistaa oma "kuolemattomuus" ja siihen liittyy tuo lisääntymisen varmistaminen, kaikin keinoin!


    • Anonyymi

      Luo toivoa pettyneille!

      • Anonyymi

        Ja heitä on paljon!


    • Anonyymi

      Oletko mielestäsi oikeasti ja syvällisesti rakastunut?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Herkistävä kirjoitus. Hyvä saada näitäkin tänne, varmasti paljon lukijoita!

    • Anonyymi

      Nyt puhut parsaa. Kuka sitten loi evoluution??? Emme ole apinoita emmekä torakoita, pois se saasta itse kunkin mielestä! Jumala on rakkaus.- 1.Joh:4 Historiakin jo todistaa Raamatun olevan totta, tätä päivää eletään ja sekin on kirjoitettu Raamattuun!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1757
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1578
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      46
      1094
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      964
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      846
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      802
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe